Historia Grupy
Grupa Mróz-Action-Uniqa od początku swojej działalności wskazywała polskiemu kolarstwu drogę do zawodowstwa. W jej barwach jeździli i jeżdżą najbardziej utytułowani polscy kolarze. Dostanie się do ekipy jest marzeniem wielu zawodników, a w przypadku pomyślnej realizacji - zaszczytem.

A jak to się zaczęło? Początki sięgają 1995 roku. Wtedy firma Mróz postanowiła utworzyć sygnowaną swoją nazwą grupę kolarską. W pierwszym sezonie startów był to zespół amatorski, jednak już w 1996 roku po raz pierwszy w Polsce powstała zawodowa grupa kolarska, dysponująca nowoczesną bazą, taborem samochodowym i profesjonalną obsługą. Jej dyrektorem sportowym jest od tej pory Piotr Kosmala. Swymi startami zagranicą, nie tylko w Europie, lecz także w Ameryce, Azji i Australii, grupa przecierała szlaki innym krajowym ekipom. Na jej prezentacje przyjeżdżały sławy polskiego kolarstwa: Ryszard Szurkowski, Lech Piasecki i Czesław Lang, a także światowe gwiazdy, jak choćby w 1998 roku Bernard Hinault - pięciokrotny triumfator Tour de France.

Grupa Mróz dominowała w polskich wyścigach. Jej kolarze pięciokrotnie z rzędu zdobywali złoty medal w mistrzostwach Polski w najbardziej prestiżowej konkurencji - szosowym wyścigu ze startu wspólnego. Dokonali tego: Dariusz Wojciechowski (1996), Piotr Wadecki (1997 i 2000), Tomasz Brożyna (1998) i Cezary Zamana (1999).

Sezon 1999 był dla grupy Mróz rokiem przełomowym: w Mistrzostwach Polski jej zawodnicy zajęli pierwszych sześć miejsc, deklasując pozostałe zespoły. Kolarze zwyciężali też w Tour de Pologne (Tomasz Brożyna), Wyścigu Solidarności (Brożyna), Bałtyk - Karkonosze (Raimondas Rumsas), a nawet w Settimana Bergamasca (Rumsas). Barwy Mroza reprezentowali wtedy tak doświadczeni kolarze jak: Piotr Wadecki, Tomasz Brożyna, Cezary Zamana, Andrzej Sypytkowski, Jacek Mickiewicz, Zbigniew Piątek, Piotr Przydział, a także światowe gwiazdy: Raimondas Rumsas (trzeci w Tour de France w 2002 roku) czy Uwe Ampler (czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju, mistrz świata amatorów).

W 2000 roku w Polsce powstało wiele konkurencyjnych grup zawodowych, Mróz jednak znów utrzymał status najlepszej grupy w kraju. Piotr Wadecki, lider grupy, wygrał najbardziej prestiżowe imprezy krajowe (Mistrzostwa Polski, Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskim, etap Tour de Pologne - drugi w klasyfikacji końcowej). Kolarz z Elbląga triumfował także zagranicą, na wielu kontynentach: w Afryce (etapy w Tour de Egypte), Ameryce (Wellington Clasic), Azji (etap w Tour of Japan), Australii (Herald Sun Tour) i Europie (Wyścig Pokoju). W Igrzyskach Olimpijskich zajął 7. miejsce.

W 2000 roku Piotr Kosmala, jako selekcjoner reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata, powołał do kadry narodowej m.in. kolarzy grupy Mróz. We francuskim Plouay po wicemistrzostwo świata sięgnął Zbigniew Spruch. Na jego medal zapracowała cała grupa i jej dyrektor sportowy, Piotr Kosmala.

Przełomowym wydarzeniem w historii grupy było przejęcie tytułu sponsora strategicznego przez firmę komputerową Action w połowie 2003 roku. Ukoronowaniem tego roku było zwycięstwo Cezarego Zamany w najważniejszym wyścigu w Polsce - Tour de Pologne.

W sezonie 2004 grupa występująca pod nazwą Action ATI była zarejestrowana w II dywizji Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Głównymi sponsorami byli: ACTION - dystrybutor sprzętu komputerowego oraz kanadyjska firma ATI Technologies - wiodący na świecie producent chipsetów graficznych. Ekipa dominowała w wyścigach w Polsce, wygrywając między innymi w Wyścigu Solidarności, Idea Mazovia Tour, Klasyku Pomorskim i na królewskim etapie Tour de Pologne wokół Karpacza (zwyciężył wtedy Marek Rutkiewicz, który był też czwarty w klasyfikacji końcowej).

Sezon 2005 był kolejnym przełomem w historii grupy. Związek grupy z branżą IT zacieśnił się z chwilą przystąpienia do grona sponsorów firmy Intel Corporation, największego producenta procesorów na świecie. Firma Action, wierny sponsor grupy, z dumą spoglądał na swój zespół wchodzący w nowy sezon. Kolarze Intel-Action w sezonie 2005 dominowali w polskich wyścigach. Triumfowali w mistrzostwach Polski (w wyścigu ze startu wspólnego najlepszy okazał się Adam Wadecki; Bartosz Huzarski był drugi w jeździe indywidualnej na czas). Poza tym zawodnicy grupy Intel-Action wygrali w Szlakiem Grodów Piastowskich (Zbigniew Piątek), 3-majowym Wyścigu Kolarskim w Lublinie (Cezary Zamana), Wyścigu Solidarności (Piotr Wadecki), Pomorskim Klasyku (Piotr Wadecki), Małopolskim Wyścigu Kolarskim (Cezary Zamana). Grupa - jako jedyna ekipa w Polsce - wzięła też udział w Tour de Pologne. I spisała się znakomicie w gronie 22 najlepszych ekip świata, bo nasz narodowy wyścig został włączony do kolarskiej Ligi Mistrzów - cyklu Pro Tour. Marek Rutkiewicz w klasyfikacji końcowej zajął 8. miejsce, Bartosz Huzarski wygrał klasyfikację górską, a grupa Intel-Action była druga w klasyfikacji drużynowej.

Dobre starty Intel-Action zaliczyła także zagranicą. Marcin Lewandowski i Adam Wadecki wygrali etapy w prestiżowych wyścigach etapowych - odpowiednio w Niedersachsen Rundfahrt i Trzech Dniach Dunkierki. W Międzynarodowym Wyścigu Dookoła Hesji triumfował Cezary Zamana, a Piotr Wadecki wygrał w nim etap.

W 2006 roku ekipa startując w dalszym ciągu pod szyldem Intel-Action była mieszanką doświadczenia i młodości. Młodzi kolarze występujący u boku Cezarego Zamany, Tomasza Brożyny czy Bogdana Bondariewa szybko rozwijali się, co pozwoliło ekipie osiągnąć kilka znaczących rezultatów na czele z Mistrzostwem Polski Mariusza Witeckiego, czwartym miejscem Marka Rutkiewicza w prestiżowym Pro Tourowym wyścigu Tour de Pologne oraz zwycięstwo w klasyfikacji górskiej naszego narodowego Touru, które padło łupem Bartosza Huzarskiego. Ponadto kolarze ekipy wygrali trzy etapy w trudnym chińskim wyścigu Tour of Quinghai Lake (dwa triumfy Bondariewa i jeden Denisa Kostjuka), klasyfikację generalną Małopolskiego Wyścigu Górskiego (Rutkiewicz), oraz jeden z etapów Bałtyk-Karkonosze Tour. Do tych wyników należy także dodać wicemistrzostwo Polski Łukasza Bodnara w jeździe indywidualnej na czas oraz drugie miejsce Brożyny w mocno obsadzonym wyścigu Tour de Luxembourg.

Kolejny rok był jednym z najtrudniejszych w historii grupy. Nagłe i niespodziewane wycofanie się głównego sponsora - firmy Intel - postawiło istnienie grupy pod znakiem zapytania. Ostatecznie z pomocą ubezpieczeniowej firmy Uniqa oraz dotychczasowego drugiego sponsora - firmy Action - udało się zorganizować zespół i kontynuować 13 letnią historię zespołu. Sezon był niestety także słabszy pod względem sportowym, co wynikało m.in. ze skróconego okresu przygotowawczego zespołu. Nie mniej jednak zespołowi udało się i tak osiągnąć kilka znaczących rezultatów zarówno w kraju jak i zagranicą. Sezon otwarty został zwycięstwem Jarosława Zarębskiego w wyścigu Kalisz-Konin. W czerwcu Mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas został Łukasz Bodnar, który wygrał także rozgrywany tydzień później Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Drugie miejsce w tym wyścigu zajął Błażej Janiaczyk, który dzięki jeszcze kilku innym udanym startom zajął ostatecznie drugie miejsce w klasyfikacji Pro Ligi do lat 25. Robert Radosz natomiast został brązowym medalistą Mistrzostw Polski ze startu wspólnego, co wraz z wygranym etapem w wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich oraz siódmą lokatą w Wyścigu Solidarności pozwoliło mu przez pewien czas liderować w ogólnej klasyfikacji Pro Ligi. Radosz został także zwycięzcą składającego się z sześciu kryteriów cyklu "Korony Miast". Ekipa bardzo dobrze prezentowała się również w wyścigach w dalekiej Azji. W lipcowym Tour of Quinghai Lake Kostjuk był siódmy w klasyfikacji generalnej i drugi w klasyfikacji punktowej, a listopadowy wyścig Tour of Hainan wygrał Robert Radosz. To drugie zwycięstwo pozwoliło Polakowi zdobyć koszulkę lidera UCI Asia Tour.

Rok 2008 przyniósł kolejne wielkie zmiany w ekipie. Do sponsorowania zespołu powróciła firma Mróz, od której zaczęła się historia drużyny. Dołączyła ona do dotychczasowych sponsorów, co oznacza, że w bieżącym sezonie zespół będzie występował pod nazwą Mróz-Action-UNIQA. Ekipa będzie startowała w tym sezonie jako drużyna kontynentalna, a jej celem będą wyścigi z cyklu Pro Ligi, a także starty w UCI Asia Tour.

Grupa Piotra Kosmali od początku istnienia torowała polskiemu kolarstwu drogę do startów w zachodnich wyścigach. Profesjonalna obsługa, a także terminowość wypłat powodowały, że wszyscy chcieli w niej jeździć, a dostanie się do grupy traktowano jako wyróżnienie. Zawodnicy, którzy odchodzili z grupy by spróbować swych sił w innych zespołach, zawsze z ochotą wracali do ekipy Kosmali.